Köklü tarihimizin birçok kültürel unsura ev sahipliği yaptığı kuşku götürmez, bizler için de gurur verici bir gerçekliktir. Yine kültürümüzün önemli unsurlarından olan hamam ve kaplıca geleneği yıllarca bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır ve zamanla halk arasında kültüler bir gerçeklik haline de gelmiştir. Öğrencilik dönemlerimizde de özellikle tatillerde ve haftanın rutin akışı içerisinde, özel eğlence günlerimizde, bizi eğlendiren bir aktivite haline gelmiştir. Hamam konumuzu eklemiş olduğumuz masaj unsuru ile değerlendirecek ve önerilerle devam edeceğiz. 🙂

Günümüzde yitirmeye başladığımız değerlerimiz arasında bulunan hamam kültürü gün geçtikçe daha da eskilerde kalmakta tahmin edeceğiniz üzere… Önceki dönemlerde her evde insanların temizlik ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir banyo bulunmuyormuş maalesef şu an bize garip gelse de. Bu sebeple şık ve özel temizlenme alanları oluşturulmuş, lügatımızda da hamam adı yer edinmiştir.

Tellak olarak adlandırdığımız abilerimizin yine kese olarak adlandırdığımız temizlik gereçleriyle masaj yaparmışçasına bize destekte bulunmaları da masaj unsurunu kültürümüzde incelememiz adına bizde bir merak uyandırmıştır açıkçası 🙂 Öz kültürümüzden daha gerilere gittiğimizde yine Roma tarihinden esintiler bulmakta ve “Roma Hamamı” kavramıyla karşılaşmaktayız. Şık hamamların atası olarak da adlandırabiliriz bu tarihi topluluğu… Tekrar kendi kültürümüze döndüğümüzde, şifa amaçlı gidilen hamamların doğal su kaynaklarına sahip olduğunu da görünce çok şaşırdık açıkçası. Ana amaç sağlık olduğu için de ülkemizde tarihi, yüzlerce hamam bulunmaktadır. Günümüzde hala Cuma günleri bazı toplumlarca hamama gidilmekte ve bu gelenek devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

Masaj Tarihimizde Bulunuyor Mu?

Osmanlı Dönemi’nde yine terapi ve sağlık amaçlı sıklıkla tercih edilen; saraya hitap eden yöntemler bulunmaktaydı. Bu sebeple hamamdaki temizlik amaçlı uygulanan klasik yöntemler dışında kültürümüze değinen “Padişah Masajı”ndan bahsedebiliriz. Yine hamamda kese sonrası köpükle uygulanan bu teknik, aynı zamanda bir terapi yöntemiydi. Zihinsel ve bedensel rahatlama adına şifalı olduğuna inanılan bu masaj günümüzde de yine adla yapılmaktadır. Diğer ülkelerdeki teknikler ve kendi öz kültürümüzde yer alan teknikler incelendiğinde bu yöntemleri denemenin zihinsel gelişimimiz adına da faydalı olabileceğine inanıyorum. Teknolojinin nimetlerinden birçok alanda faydalanıyorken hamam ve masaj adına da yine internetten yararlanmamızın kolaylaştırıcı olacağını vurgulamamızda fayda var kesinlikle. Örneğin yerel manada Gaziantep, Malatya veya İzmit masaj salonu arayışım olduğunda buradaki bilgilerden yola çıkarak daha bilinçli ve tecrübeli olacağıma inanıyorum!

Tarihimiz bize birçok değerden haber veriyor, unutmayınız… 🙂

Ben Orhan Şengün. Paylaşmaktan ve farklı konulara sizinle beraber değinmekten dolayı mutluyum!

Saygılarımla….