Muhtemelen bu yazıdaysanız, son günlerde neredeyse online-offline her mecrada duyduğunuzu ifade edeceksiniz SEO’yu… 🙂 Evet, web sitelerimiz için kritik bir öneme sahip olan değerdir zaten aslına bakarsanız kavramımız. Sitemize uygulayabilecek seviyede olmasa da temel anlamda iyi bilmek, iç ve dış seo öneminin farkında olmak ve olup biten bir olay gibi değil de devam eden bir olgu olduğu gerçeğini asla unutmamak başarıya ulaşabilmenizin ilk adımı olmalıdır. Tüm bunların ardından da iyi paydaşlarla, sitemizin arama motoru optimizasyonuna odaklanmak, bizi başarıya fazlasıyla yaklaştıracaktır.

Öncelikle kavramımıza odaklanıp kısaca bir SEO 101 dersi yapalım arkadaşlar. Önceki yazılarımda bu dersimiz detaylı da bulunmakta. 🙂 Kavramımız, “search engine optimization” yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitemizin her şeyini yaptığımızı ve artık görünür olması için hazırlandığımızı düşünelim. Site içerisinde her şeyimiz hazır ve kullanıma açtık fakat kimse yok… Bunun sebebini gerçek hayattan örneklerle inceleyebiliriz dilerseniz. Şık bir dükkan açıp ara bir mahallede konumlanmamız, tabelası olmayan bir marka oluşturmaya çalışmamız, bir evin içerisine harika ürünler doldurup da oturup müşteri beklememiz bununla aynı örneği teşkil etmektedir maalesef. Arama motoru optimizasyonu bizim dış kapımızdır. Kullanıcı olarak bizler nasıl aradıklarımızı arama motorundan buluyorsak kullanıcıların da benzer hareketler sergilediği unutulmamalıdır. En işlek caddede dükkan açmak kadar değerli bir yatırımı internette yapmanın yolu SEO’dan geçiyor özetle. Bu kadar önemli bir unsurun da kolay olamayacağı ve her ajansla gerçekleştirilemeyeceği su götürmez bir gerçekliktir. Bu noktada profesyonel bir seçim için neler yapmamız gerektiğini yazımızda inceleyeceğim.

SEO Ajansı’ndan Ne Beklemeliyiz?

İnternette yerel, global veya daha özel, küçük çaplı varlık belirttiğimizde, ana unsurumuz ne olursa olsun görünür olmak asıl hedefimizdir hak vereceğiniz üzere. İşte bu cümlede de tam belli olmadığı gibi asıl unsurumuzun gerekliliklerine odaklanmalı ve bizi anlayabilecek ajanslarla çalışmalıyız. Bunu daha detaylı inceleyebilmek adına başlıklarımıza bakalım!

Tecrübe

Örnekle başlamak daha anlaşılır olacağı için bir örnekle bu başlığımıza başlayalım. 🙂 İzmir’deyiz ve İzmir seo arayışımızın olduğunu hayal edelim. Bulunduğumuz bölge özelinde muhtemelen ajanslar farklı alanlarda deneyim edinmiş ve uzmanlaşmış olacaktır. Alanımızla ilgili en tecrübeli olanı seçmek işlerimizi kolaylaştırır ve kısa sürede ciddi mesafe kaydetmemizi sağlar. Bu unsuru asla atlamamalıyız.

Kadro ve Nitelik

SEO farklı farklı alanlarda bilgili olmayı ve bu bilgileri optimizasyona uyarlamayı önemli kılar. Tasarımdan yazılıma kadar kullanıcı deneyiminin hedeflendiği birçok noktada çalıştığınız ajansın her ihtiyacınıza cevap vermesine önem vermelisiniz. Bu sizi hem rahat kılar hem de işlerin birbirinden kopuk olmasının önüne geçer. Kopuk olaylar sık sık sil baştan yapmanıza sebebiyet vereceğinden gecikme sizi zorlayacaktır.

Profesyonel Araçlara Hakimiyet

Dijital optimizasyonlar ve araçlar, profesyonel araçların kullanımını da gerekli kılar. Bu araçlara hakimiyet sağlamak sık güncellemeler sebebiyle zordur. En azından temel düzeyde araçlara hakim olursanız, yöntemlerin modern olup olmadığı hakkında da çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Modern yöntemler pratiktir ve zaman avantajı sağlar. Ayrıca profesyonel ajanslar daima bu araçları kullanır.

Raporlama

Çoğu zaman unutulan bir gerçeklik olsa da ajans hizmetlerinin en önemli aşaması raporlamadır. Yapılan işler hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız bu raporlar hakkında da önceden bilgi sahibi olmanız gerekir.

Bu başlıkların dışında ajansla olan enerjinizi ve iletişiminizi de kesinlikle önemsemelisiniz. Zira beraber bir değer oluşturmaya çalıştığınız ajans ekibi ile bir aile gibi çalışabilirseniz, başarma ihtimalinizi veya başarılarınızı katlayabilirsiniz!

Ben Orhan Şengün. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Kalın sağlıcakla…