instagram takipçisi artırmak son zamanların en fazla aranan konuları içerisinde yer almakta. Fenomen olmak, influence edebilmek veya diğer bir deyişle sosyal medyada belli bir kitleye sahip olmak elbette birçoğumuzun isteğidir…

Ünlü olmak kavramı, sosyal medyanın hayatımızda daha aktif yer almasıyla teknolojik değişime uğramıştır adeta. Ayrıca fazla takipçiye sahip olan profiller iyi bir kazanç yolu olarak da görülmektedir. Tabi bu bir söylentiden ibaret değildir zira hem sponsorlardan, hem size gönderilen ürünlerden hem de story/post reklamlarından iyi paralar kazanabilirsiniz. Peki bu nasıl olur?

Instagram Takipçisi Nasıl Artar?

Bunun için yapay ve doğal birçok yöntem var. Yapay yöntemler ticari amaçlar dışında pek makul ve mantıklı değildir. Zira ünlü markalar gibi özel içerikler yayınlayabilecek bütçeniz yoksa ve fazla takipçiye sahip olarak güven sağlama amacınız varsa maalesef yapay yöntemler dışında şansınız yok. Bu tekniğin tamamen faydalı olduğunu elbette belirtemem ancak takipçinizin hiç olmamasından iyi olduğu düşüncesindeyim. Çünkü instagram takipçilerini yorumlarken danışmanlık hizmeti sağladığım firmalarda da belirttiğim bir gerçek var ki; “Profilinizi ticari ve şahsi olarak ayırıp stratejinizi bu eksende belirlemeniz gerekir. “

Yapay yöntemlerden kastımın bot takipçiler veya etkileşimler olduğu sonucunu lütfen çıkarmayınız. Yapay yöntemlerle elde edilen takipçiler arasında en gereksizi ve zararlısı bot olanlardır. Hesabınızın kısa bir süre sonra spam olarak algılanmasına sebep olabilirler ve “shadow ban” olarak adlandırdığımız keşfet engeline yakalanabilirsiniz. Geri dönüşü yani hesabı tekrar hayata döndürmek zor olabilir. 🙂 Verimli ve hesabınızın temelini sağlayabilecek özel yöntemler için benimle iletişime geçebilirsiniz. Gelelim yapay yöntemler dışında kalan ve sizi gerçek fenomenliğe sürükleyebilecek asıl konulara!

Hesap Biçiminiz Amacınıza Uygun Olsun!

Instagram, bildiğiniz üzere farklı türden hesaplara izin vermekte ve bunları amacınız doğrultusunda seçebilmektesiniz. Durum böyleyken ilk odaklanmanız gereken hesap türünüzdür. Merak uyandırmak için gizli hesap kullanılması yöntemi geniş kitlelere ulaşmak açısından en azından belli bir seviyeye gelene kadar mantıklı değildir. Kendinize şu soruyu sormanız gerekir: “Neden beni merak etsinler?”

Tabi bahsettiğim aşamaya geldiğinizde muhtemelen hesabınızı gizli tutmanın gereksiz olduğunun farkına varacaksınız. Durun bir dakika, zaten gizli hesap kullanamazsınız ki ! 🙂 Akılda kalıcı olması adına bu tepkiye yer vermek istedim. Eğer hedefiniz geniş kitlelere bireysel olarak ulaşmak ise içerik üreticisi hesabı, ticari faaliyet güdüyorsanız işletme hesabı kullanmanız gerekir.” Ve bu hesap türlerinden herhangi birini kullanıyorsanız hesabınızı gizlemenize instagram izin vermez. Bu hesap türlerine ihtiyacım yok, zaten hesabımı sınırlama olmaksızın kullanabiliyorum buna ne gerek var?” Diye sorabilirsiniz ancak stratejinizi belirlerken istatistiklere ihtiyaç duyduğunuzu ve instagram’ın bu hesap türlerinin geliştirilmesini gözeterek güncellemeler yaptığını unutmamalısınız. Örnek vermem gerekirse son günlerde instagram içerik üreticilerinin para kazanabilmeleri için reklam ve rozetler uygulamasını denemeye başlamıştır. Hedefiniz şayet para kazanmaksa ve bu hesap türlerinden birini seçmediyseniz hesabınıza bu özelliğin gelmesi maalesef ciddi zaman alacaktır. Ayrıca kitlenizi ve etkileşimlerinizi detaylı inceleyebileceğiniz istatistikler de bu hesap türlerinde aktif olmaktadır.

Kendinizi Kategorize Edin!

İlk bakışta nasıl yani? Diyebileceğiniz bir başlık olmuş olabilir ancak en doğru ifadenin bu olduğunu düşünüyorum. Instagram’da takipçi artırabilmemiz ve dijital stratejimizi tam olarak oluşturabilmemiz için ilk şartımız sosyal medyada varlık sebebimizi belirlemek olmalıdır. Sadece akrabalarımızın yaptıklarından haberdar olabilmek için instagram profili oluşturduysak influencer olabilmemiz pek bir zordur değil mi? 🙂 Uzman olduğumuz konulara yönelmek ve dijital profilimizi şahsi yaşantımız dışında çalışırken mutlu olduğumuz konularla da donatmak buna ilgi duyan diğer insanlara ulaşmamıza da vesile olacaktır.

Not: Eğer günlük yaşantınıza dair paylaşımlar yapmaktan hoşlanıyor ve profesyonel hesabınızı ayrı tutmak istiyorsanız ayrı profil de kullanabilirsiniz ancak bu influence etme yeteneğinizi olumsuz etkileyebilir. Unutmayınız; insanlar saygı duydukları ve merak ettikleri insanları takip ederler. Yaşantınızın ve profesyonel olduğunuz alandaki davranışlarınızın çelişmiyor oluşu kitleniz için güven unsurudur.

Düzenli Paylaşım Yapmaya Önem Verin!

Eveet hesap türümüzü seçtik, kategorimizi belirledik ve profesyonel kullanım için ilk adımımızı attık peki bundan sonra neler yapacağız?

Takipçimiz kaç olursa olsun neler yaptığımızdan insanların haberdar olabilmesi adına profesyonel paylaşımlar yapmamız gerekir. İnsanların sizi takip etmesi için sebep oluşturmalıyız. Bunu yaparken net görseller belirlememiz, açık ve anlaşılır olmamız, hashtag kullanımının detaylarına hakim olmamız gerekir. Peki hashtag kullanım detayları nelerdir?

Farklı farklı profillerde, paylaşımlarda bir sayfa dolusu hashtag kullanıldığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun sebebi paylaşım yapan kişinin farklı hashtaglerle daha çok insanın karşısına çıkacağını düşünmesidir ancak gözden kaçırılan bir gerçeklik vardır. Gerçekliğimizin adı “Instagram Algoritması” dır. Algoritmamız alakasız hashtagleri algılamakta ve fazla hashtag kullanımını spam olarak işaretleyebilmektedir. Bu sebeple gönderimizle ilgili maksimum 3 adet hashtag kullanarak paylaşımlarımızı yapmalıyız. (Yeni hesaplar için bu sayı maksimum 5 de olabilir. 🙂 )

Konu başlığında yer verdiğimiz düzenli paylaşım konusunu da açarsak eğer, bu sürekli aynı saatte ilaç alır gibi paylaşım yapmak değildir. Takipçilerinizle empati kurarak paylaşım yapmanız gerektiğini ifade ediyorum. İnsanları sıkmayan, kaliteli ve düşündürücü günlük paylaşımlarla da bu düzeni yakalayabilirsiniz.

Şimdilik buraya instagram linki bırakıp bu makalemizi sonlandırıyorum. Devamı gelecek, hemen her şeyi anlatıp birbirimizi yormaya gerek yok. Bu şartları sağladıktan sonra hedefimize doğru daha emin ilerleyebileceğiz. Lütfen takipte kalın!

Yorumlarınızı beklerim. 🙂

Saygılarımla…