Google sıralama yükseltmek, diğer bir ifadeyle Google’da ilk sayfalarda yer almak, bu konuyu okuyorsak birçoğumuzun evvela idealidir. Bu uğurda çalışmalar yapar, hizmetimizi veya ürünümüzü arayanlara ilk önce biz ulaşmaya çalışırız. Zaman zaman sıralamamızla ilgili olarak somut zamanlar belirtenler ve bu uğurda fazlasıyla iddialı olanlarla da karşılaşırız. Tam da bu noktada -bloğumun asıl amaçları olan “faydalı olmak” ve “bilinç oluşturmak” hususlarına da bağlı kalarak- sıralamamızın ne zaman yükseleceği konusunda net bilgi edinemeyeceğimizi belirterek başlamak istiyorum!

Google, Karmaşık Datalı ve Düzenli Zamanlı Veriler Kullanır

Google bot olarak adlandırdığımız ziyaretçiler, sitemizi güncelleme aralığımıza bağlı olarak ziyaretler gerçekleştirerek sitemizdeki değişiklikleri, hataları ve iyileştirmeleri raporlar. Yaptığımız iyileştirmeler ve sayfa/site genelindeki otorite durumumuz; sıralamamızda değişiklikler yapılmasını, güven veriyorsak eğer daha fazla kişiye görünür olabilmesini sağlar. Yeni bir siteye sahipsek (Domain yaşı 1 ve altı olan siteler) ziyaret daha geç ve aralığı daha seyrek olur. Bu da indexlenme süremizi geciktirirken sıralamamızın da otoriter sitelere oranla daha düşük olmasına sebebiyet verir. Bu uğurda Google’ı kandırmak tarzında tabirler duyabilirsiniz. SEO’yu ilgi çekici hale getirmeye çalışırken kendilerine de hacker görünümü kazandırmak isteyen sözde uzman arkadaşlarımız yöntem olarak doğallıktan uzak, kolay bir yolu kullanırlar. Otomatik backlink alınmasını sağlayan 3. parti yazılımlar, Google tarafından kolaylıkla fark edilecek ve sıralamadan şutlanmanızla sonuçlanacaktır. 🙂 Bu süper gizemli arkadaşlara prim vermemelisiniz 🙂 Google tarafından yapılan düzenli ziyaretlere de hakim olarak kaliteli içerikleri belli periyotlarda girmeye ve sosyal medya profillerinizden de paylaşmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu botları sitemize erken yönlendirmenin bir yolu ve arama performansımızı takip edebilmemiz için gereken bir araç olarak Google Search Console‘u kullanmak altın yöntemimiz olmalıdır.

Sıralama İyileştirmek için Hangi Organik Yöntemler Vardır?

SEO ile ilgili olarak internette sayısız eğitim bulunmakta. Yöntemin iyisi veya kötüsü göreceli de olsa bulunur ancak eğitimin iyisinin veya kötüsünün olmayacağına inanlardanım. Eğer temel düzeyde SEO bilginiz yoksa en azından sahte söylemlerden uzak durabilmeniz için mutlaka bir eğitim denemenizi öneririm. Bunun dışında sıralama yükseltmenin en iyi yolu elbette iç ve dış seo konularında profesyonel davranabilmektir. Ayrıca yapay yöntemleri ve backlink hastalığını bir kenarı bırakmalısınız belli bir olgunluğa erişinceye dek. İnanmanız gereken gerçeklik; içerik, içerik, içerik olmalıdır! İçerik kraldır! Düzenli ve kaliteli içerik girmelisiniz.

Google Sıralamam Ne Zaman Yükselir?

Bu sorunun cevabını net olarak verebilen ve “bir ayda ilk sayfa”, “iki ayda lider yapalım” tarzında klişe sözlerle pazarlama yapmaya çalışan uyanıklardan uzak durmalısınız. Bu sorunun herhangi bir cevabı olmamakla beraber sizin gibi çabalayan rakiplerinizi de düşündüğünüzde aslında bizzatihi tek yönteminin olmadığını da anlayabilmeniz gerekli. Bu hususta araştırmalarım ve belli başlı sunulan bazı istatistiki verilerle genel ifadeler belirtebilirim.

-Domain yaşınız 1 den eskiyse yeni sitelere oranla daha fazla şanslısınız demektir.

-Domain yenileme işlemlerinizi 1 yıllık değil de minimum 3 yıllık yaparsanız otoriter algılanır, devamlılık mesajı verirsiniz.

-Kopya içeriklerden uzak durmanız ve kaliteli yazmanız sizi iyi sıralamalara er ya da geç taşır.

-Görsellerinizi png yüklemeye önem vermelisiniz.

-Sadece SEO tek başına hiçbir işe yaramaz. Sayfa açılış hızınız, içeriklerinizin sosyal medyada da bulunması, kullanıcı deneyimi gibi hususlar sıralamanızı doğrudan etkiler.

Ben Orhan Şengün. Paylaşmaktan ve öğrenmekten zevk alıyorum. Sıralama iyileştirme konusundaki yazıların devamı mutlaka gelecek. Yorum yapmayı ihmal etmeyiniz!

Saygılarımla…