Bazı zamanlarda günlük yüzlerce uygulama indiriyor, onlarcasını kullanmaya başlıyor ve her anımıza bu uygulamaların eşlik etmesini istiyoruz. İşimizle, ailemizle ve bireysel olarak kendimizle ilgili olabilecek olan bu uygulamaları kullanmasak da bir kez indirdiğimiz veya aradığımız takdirde dijital ayak izlerimiz bu uygulamalarla bizi ilişkilendiriyor. Apple Appstore, Google Play Store, Huawei Store ve nicesinde de aynı durum geçerli. Bugün normal arama geçmişlerine göre ulaşması biraz daha zor olan android cihazlara odaklanacak, en azından Google fanı cepkolik arkadaşlarımla bilgi alışverişinde bulunmaya çalışacağım. 😀

Google Play Store Nedir?

İstesek de istemesek de hepimizin mutlaka haşır neşir olduğu ve adını duyduğu bir app markettir. Milyonlarca Android uygulamasını bulabileceğiniz bu market, Android OS tabanlı cihazınızın donanımsal özelliklerine göre uygulamaları cihazınızda barındırmanızı sağlar. Yani bir nevi işlevsel araçların indirilmeyi beklediği alandır.

Google Play Aramaları

Erişmek istediğiniz uygulamayı her yazıp sorguladığınızda app bünyesinde işleminiz kayıt altına alınmakta ve saklanmaktadır. Bu durum özellikle daha düşük kapasiteli cihazlarda hafıza sorunu doğururken Google Play arama geçmişi nasıl silebilirim? sorusunu da akıllara getirmiş ve merak uyandırmıştır. Tam da bu noktada bu işlemin normal silme işlemleri kadar kolay olmadığını ve hem aramalar ve sorgular hem de indirilen uygulamalar için farklı alanlardan yapıldığını açıklamak istedim. Yani iki geçmişin temizlenmesi de farklı alanlardan yapılıyor. Haydi gelin hep birlikte bir kontrol edelim!

Google Play Store Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabını ”arama geçmişi temizleme” ve ”uygulama geçmişi temizleme” şeklinde ikiye bölerek daha verimli hale getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Arama Geçmişi Temizleme

İlk önce Android cihazımızdan maketimizi açıyoruz. ardından menü ikonuna basıp ayarlara dokunuyoruz. Genel sekmesine giriş yaptıktan sonra ”arama geçmişini temizle” seçeneğini kullanarak işlemimizi sonlandırıyoruz.

Uygulama Geçmişi Temizleme

Yine ilk etapta market uygulamamıza girmemiz gerekiyor. Menüyü açacağız ardından uygulamalarım kısmına giriş yapacağız. Tümü sekmesi altından dilediğimiz uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan çarpıya basarak uygulama geçmişimizi temizleyebiliriz!

İşte bu kadar basit adımların ardından silme işlemlerimiz gerçekleşecek. Dijital izler satış yaptığımız cihazlarda özellikle şahsi bilgilerimize ulaşılmasını kolaylaştırmakta ve bizzat buna imkan tanımaktadır. Bu sebeple bu bilginin önemli olduğunu düşünmekteyim! 🙂

Ben Orhan Şengün. Bir dahaki yazılarda görüşmek üzere, başarıyla kalın!

Saygılarımla…