Sosyal medya, teorik tanımlar dışında, profesyonel olarak meslek edinmediysek ilk başlarda ön yargı ile yaklaştığımız ancak sonradan rutin hale getirerek paylaşımda bulunduğumuz mecraların bütününe verilen addır aslında. Yaşamımızın ciddi bir bölümünde yer alan online sosyal mecralarda da artık çok ciddi zaman geçiriyoruz. Bunun farkında olan sosyal medya şirketleri, kullanıcı deneyimleri dönemlere göre farklılık gösterdiği için algoritmalarda sık güncellemeler yapıyor. Buna ayak uydurmaya çalışan ve kitlesini genişletmek isteyen bizler ise daha fazla kişiye ulaşmak için formüller arıyoruz. Bu blog yazısını yazma sebebim ise tam da bununla ilgili! 🙂

Gönderilerimizi artık birçoğumuz daha fazla özenerek yayınlıyoruz ve tabiri caizse döne döne kontrol ediyoruz. Peki bu kontrolleri daha verimli hale getirecek yöntemler var mıdır? Bu soruyu kısaca “elbette!” diyerek yanıtlamak istiyorum. Aşağıda check esnasında kendinize sormanız gereken soruları listeleyeceğim. Gelin birlikte inceleyelim. 🙂

Metin veya Fotoğraf Profil Yapıma Uygun Mu?

Her yeni paylaşımınız, ilerleyen günlerdeki paylaşımlarınız ve profilinizin genel yapısı için rehber niteliğindedir. Profilinizdeki bütünlüğü korumaya ve kitlenizi genişletmek adına profilinizi ilk kez ziyaret eden insanlara mesaj vermeye gayret etmek zorundasınız. Kopuk bir profil yapısı sergilemeniz kafa karışıklığına sebebiyet vermenin yanında çirkin bir görüntü oluşturmanıza da neden olabilir. Bunu hem görsel hem de yazı olarak düşünebilirsiniz. Bütünlükten kastımı sadece instagram profilinizdeki fotoğraflarla sınırlı tutmayınız.

Not: Bütünlükten kastım kesinlikle etkileşimi düşüren ve art arda atılan görseller değil. Eskiden kareler birleştirilerek elde edilen geniş görseller instagram’da kullanılmaktaydı. Bunun demode olduğunu ve günümüz algoritma yapısına ters düştüğünü belirtebilirim. 🙂

Kitlem Buna Nasıl Tepki Verir?

Akımlarda seçmeksizin yer almak ve sadece yeni takipçi hedeflemek adına yapılan paylaşımlar sizi dijitalde kimlik arayışına sürükleyebilir. Halihazırdaki takipçilerinizin tepkileri sizi keşfete düşürecek olan unsurdur. Hoş karşılanmayacak, karakterinizle zıt düşecek ve beğenilmeyecek olan gönderileri paylaşmamanızı öneririm. Kitle dediğimiz kavram devamlı olduğu süre boyunca değerlidir. Buradan devamlılık anahtar kelimesini bir kenarı not almanızın gerekliliğine de dikkat çekmek isterim. 🙂

Doğru Zamanda mı Paylaşıyorum?

Bu konuyla ilgili sık düşülen bir yanılgıyı bloğumda da tekrarlamalıyım diye düşünüyorum. Birçok sözde sosyal medya uzmanı paylaşımlar için verimli zaman dilimleri olduğunu ifade eder ve sizi de bu saatlerde paylaşım yapmaya yönlendirir. Bunlar tamamen genelgeçer bilgilerdir. Eğer profesyonel profil hesapları kullanıyorsanız (işletme hesabı-içerik üreticisi hesabı) istatistik okumanın önemini bu soruya yanıt verirken tekrar anlayabilirsiniz. (Profesyonel hesaplara değinmişken geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız kesinlikle bu hesap türlerinden birini kullanmalısınız. Detaylarına yeni blog yazılarımda yer vereceğim.)

İstatistiklerde en fazla etkileşim aldığınız zamanlara çok kolay ulaşabilirsiniz. Şayet hesabınızı profesyonel olarak kullanmaya yeni başlayacaksanız belli periyotlarda paylaşım yapmanızı (sabah-öğle-akşam) ve bunu giderek azaltarak en verimli zamana ulaşmanızı önerebilirim.

Özetle takipçi profilinize göre en verimli zamanın hangisi olduğunu somut verilerle görebilir, paylaşımlarınızı bu saatlerde yaparak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Metinlerim Dikkat Çekici Mi?

Bu başlığı her online sosyal mecra için ayrı incelememiz gerekiyor. Genellikle Twitter’da geniş kitlelere ulaşma biçimi olan ve çok ciddi sonuçlar doğurabilecek olan “aykırılık” maalesef bu başlığın dışında kalıyor. Etik değerleri gözeterek kitle hedeflemenizi ve sosyal medyayı verimli kullanmanızı her yazımda önerdiğimden böyle bir yöntemin sadece insan psikolojisine zarar verebileceğini belirtmek istiyorum. Bu sebeple metinlerinizde değerlerimizi ayaklar altına alan aykırılıklardan kaçınmanız gerektiğinin tekrar altını çizmek isterim! Ön yazımızın ardından başka gönderilerden kopyalamadığınız ve sizi yansıtırken insanlarda merak da uyandıran metinlerle gönderi paylaşmanın önemli olduğunu söylemeliyim. Kesinlikle metinlerinize hangi mecra olursa olsun özenmelisiniz.

Hedef Kitlemi Harekete Geçirebiliyor Muyum?

Paylaşımınız ne olursa olsun kitlenizle etkileşimde kalmanız size fayda sağlayacaktır. Etkileşimin sadece beğeni ve fav ile sınırlı olmadığını aklınızdan çıkarmayınız. Takipçilerinize daima soru sormalı ve onları derinlemesine analiz etmelisiniz. Unutmadan; en verimli etkileşimin yorum olduğunu bilerek hareket etmeniz size daima kazandıracaktır.

Ben Orhan Şengün! Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla…